2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Akşam Lisesi yeni dönem kayıtlarımız başlamıştır. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı tercihinizi Ümraniye Özel Umut Akşam Lisesinden yana kullanarak kontenjanlarımızı doldurmuş olmanız bizi onurlandırdı, gururlandırdı. Yoğun talebiniz üzerine yeni dönem erken kayıtlarımızı başlatmış durumdayız.

Erken yapılan kayıtlarımızda öğrencilerimize bazı avantajlar sağlanmaktadır. Daha uzun vade, daha düşük fiyat vb.

Sizlerde erken kayıt avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, arayın konuşalım. Gelin görüşelim.

Açık öğretim lisinde yıllarca uzayıp giden mezuniyet hayalinizi Akşam Lisemizde gerçeğe dönüştürelim.

Hiç liseye başlamayan, örgün eğitim hakkını kaybeden, açık öğretim liselerinde okuyan ve başka akşam liselerinde okuyan öğrencilerimizi 2019-2020 Eğitim ve Öğretim döneminde aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Niçin Ümraniye Umut Akşam Lisesini Tercih etmelisiniz.

Ümraniyedeki Akşam Liseleri için de en eskisiyiz. Tecrübe ve deneyim olarak kendimizi kantıtlamış durumdayız.

Yaptığımız Akşam Lisesi Eğitim ve Öğretim işine deneyimliyiz, tecrübeliyiz,hakimiz ve yüksek kalitede hizmet vermekteyiz.

Ümraniye Özel Umut Akşam Lisesi olarak öcelikli hedefimiz öğrencilerimizi verimli kılmak ve bu verimliliği bir üst seviyelere taşımak. Öğrencinin ulaşmak istediği hedefi yakalamak.

Daha önce okulumuzdan mezun olan öğrencilerin memnuniyetleri.

Bugüne kadar hiç bir öğrencinin madur edilmemesi ve hayal kırıklığı yaşatılmaması.

9 yıldır kesintisiz eğitim ve öğretim hizmeti vermesi..

Fiyatlarındaki ucuzluk ve ödemelerdeki kolaylıklar.

*******************EN ÖNEMLİSİ***********************

**************BİZ BU İŞİ BİLİYORUZ..****************

0216 415 00 85 – 0543 399 78 74

www.umutaksamlisesi.com

info@umutaksamlisesi.com

Açık Öğretim Lisesi İle Akşam Lisesi Arasındaki Fark Nedir.?

Açık Öğretim Lisesi ya da kısa adı ile açık lise veya AÖL, hiç lise eğitimine başlamayan, herhangi bir sebepten dolayı örgün öğretimini yarıda bırakan, bırakmak zorunda kalan kişilerin eğitimlerini tamamlamaya çalıştıkları yada tamamladıkları liselerdir. Açık öğretim liselerinin temel prensibi uzaktan öğretim esasına dayanmaktadır. Açık öğretim lisesinde okuyan öğrencilere örgün öğretim ile paralel bir eğitim sunulmaktadır. Öğrenciler eğitimlerini basılı yayın, TV ve radyo yayınları vasıtası ile alırlar. Günümüzde liseler 4 yıl olduğu için açık lise de 4 yıl, toplamda 8 dönemdir. Ancak 18 yaşından büyükler için yılda üç sınav hakkı verilmiştir. Şayet bu haktan faydalanılırsa 2.5 yılda açık lise tamamlanabilir. Ancak girilen her sınavdan tam puan alınmalıdır. Yoksa Açık öğretim liselerinde öğrencilik hayatı yıllarca da sürebilir.

Açık Öğretim liselerine alternatif lise olarak görülen Özel akşam liselerinde ise, hiç lise eğitimine başlamamış, örgün eğitimde iki sene üst üste sınıfta kalmamış yada 18 yaşını doldurmamış öğrenciler okuyamazlar. Açık öğretim liselerinde uzak eğitim var iken, akşam liselerinde yüz yüze eğitim vardır. Açık öğretim liselerinde öğrenci düz açık öğretimde 192 kredi, mesleki açık öğretim liselerinde 242 kredi toplayarak mezun olmak zorunda iken, akşam liselerinde sınıf geçme sistemi vardır.

Açık öğretim liselerinde merkezi sistem sınav olunurken, akşam liselerinde her okul kendi bünyesinde sınav yapar.

Açık öğretim liselerinde kayıtlar dönem dönemdir. Akşam liselerinde dönem dönem kayıt olmaz. Örgün eğitimde olduğu gibi eylül ayı içerisinde eğitim ve öğretim başlar, haziran ayı içerisinde eğitim ve öğretim biter. Dolayısı ile haziran ayında okulların kapanması ile özel akşam liseleri yeni dönem kayıtlarını almaya başlarlar ve bu kayıt dönemi eylül ayı sonuna kadar devam eder.

Ancak akşam liselerinde de, açık öğretim liselerinde olduğu gibi yaş sınırlaması yoktur. Özel akşam liselerinde de, açık öğretim liselerinde de erkek öğrenciler, öğrencilikleri sürecinde askerliklerini tecil ettirebilirler. Ancak öğrencilikleri sürecinde öğrencilik durumları pasife düşmemiş olmak zorundadır.

Özel akşam liselerinden açık öğretim liselerine, Açık öğretim liselerinden özel akşam liselerine öğrencilerin geçiş yapması kayıt süreleri içerisinde sorun teşkil etmez.

Kimler Açık Öğretim Lisesine Kayıt Olabilir?

İlköğretim/ortaokul mezunu olanlar
Lisede iki yıl sınıf tekrarı yapan öğrenciler
Aşağıda ismi geçen liselerden ayrılanlar
Genel lise veya mesleki liseler
Anadolu güzel sanatlar liseleri

Anadolu öğretmen liseleri
Askeri ve polis okulları
Sağlık meslek liseleri
Akşam Liseleri

Resmi ve özel Anadolu liseleri

Sosyal bilimler liseleri

Yabancı dil ağırlıklı liseler

Yukarıda belirtilen liselere kayıt olduktan sonra artık öğrenci örgün eğitime dönemez. Dolayısı ile bu öğrenciler ya açık öğretim liselerinde gerekli olan kredileri toplayacaklar, yada özel akşam liselerine kayıt olaral eğitim süreçlerini tamamlayacaklar.

Yine yukarıda belirtilen okul türlerinin hangisinden mezun olursanız olun tüm lise diplomaları hak ve edinimler açısından aynıdır. Her türlü Kamu alım personel sınavlarına, üniversite sınavlarına girme hakkına sahiptirler.

Detaylı Bilgi: https://www.aksam.com.tr/egitim/acik-ogretim-lisesi-aol-nedir-acik-liseye-kimler-kayit-olabilir/haber-672499

Liselere Yerleşme ve Sonrası

Sekiz yıllık ilköğretim sürecini tamamlayıp mezun olduktan sonra, öğrenciler girdikleri seviye belirleme sınavlardan aldıkları puanlara göre %10 dilim, nitelikli liselere yerleştirilirler.

Geriye kalan  öğrenciler adreslerini kapsayan mahallelerdeki 5 okuldan birini tercih etmek zorundadırlar. Bu okullar meslek lisesi de olabilir, Anadolu lisesi de olabilir. Eğer öğrenci bunlardan birini tercih etmez ise, sistem otomatik olarak adrese dayalı en yakın bir liseye yerleştirir.

 Bu liselerden hiç birini tercih etmeyen öğrenciler isterse Özel Eğitim Kurumlarından(Özel Lise) birini tercih ederek kayıt yaptırabilir.

İster nitelikli lise olsun, ister devlet Anadolu lisesi yada devlet meslek lisesi olsun, isterse özel lise olsun; iki eğitim-öğretim yılı  sınıf da kalırsa, örgün eğitim hakkını kaybederler. Örgün eğitim-öğretim hakkını kaybeden öğrenciler bundan sonraki süreçte çok doğru kararlar vermek zorundadırlar.

Bu tür öğrencilerin önlerinde 3 seçenek kalmaktadır.

  1. Özel Akşam Liselerine nakil yolu ile kayıt yaptırmak.
  2. Mesleki Açık Öğretim Lisesine Tasdikname alarak kayıt yaptırmak.
  3. Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak.

Kredinize Göre Akşam Liselerinde Sınıf Belirleme

Birinci Seçenek: Özel Akşam Liselerine nakil yolu ile kayıt yaptırmak.

Devlet Liselerinde yada özel liselerde okuyan öğrenciler, örgün eğitim-öğretim hakkını kaybettiklerinde, eğitimlerini yarım bırakmamak ve lise mezunu olabilmek için nakillerini Özel akşam liselerine aldırarak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Çünkü akşam liselerin de yaş sınırlaması yoktur. Örgün eğitimden tek farkı eğitim ve öğretim saatlerinin akşamları mesai saati sonrası olmasıdır. Akşam Liselerinde de eğitim – öğretim süresi 4 yıldır ve yüz yüze eğitimdir.

Akşam lisesi öğrencileri de yine örgün eğitimde olduğu gibi, askerlik çağları geldiğinde, askerliklerini tecil ettirebilirler. İndirimli toplu taşıma araçlarından yararlanabilirler. Yine akşam lisesi diploması ile Üniversite sınavlarına ve devletin personel almak için açtığı tüm sınavlara girebilirler.

Diğer bir güzel yanı, Akşam Lisesi öğrencileri 12. Sınıfta iken üniversiteye girebilmek için herhangi bir dershaneye gitmek zorunda kalmazlar. Sınıflar az olduğu ve yüz yüze eğitim olduğu için büyük avantaj sağlamaktadır.

İkinci Seçenek: Mesleki Açık Öğretim Lisesine Tasdikname alarak kayıt yaptırmak.

Mesleki açık öğretim liselerinde sınıf geçme sistemi yoktur. Kredili sistem  vardır.  Örgün öğretimden ayrılıp, Mesleki açık liseye geçerken hangi sınıfta iseniz onun karşılığı olan krediyi size tanımlar. Mesleki açık lisenin mezun etme kredisi 242 dir. Mesleki açık liselerde meslek dersleri akşamları yüz yüzedir. Ortak+seçmeli dersler ise yılda 3 kez açılan merkezi sınav sistemi ile yapılır.

Mesleki açık lisesi öğrencileri sadece meslek derslerinden aldıkları kredi ile mezun olamazlar. Ortak+seçmeli derslerinde (zorunlu dersler) kredilerini tamamlamak zorundalar.

Mesleki açık liseden ayrılıp, Meslek olmayan açık liseye geçişler de  meslek derslerinden alınan kredileri iptal edilir.

Yine Mesleki açık lise öğrencileri Mesleki açık liseden ayrılarak Özel Akşam Liselerine geçişlerinde, mesleki derslerden aldıkları krediler silinir. Ortak+seçmeli derslerden aldığı kredilerin karşılığı olan sınıflara kayıt olabilirler.

Üçüncü Seçenek:  Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak.

Açık Öğretim Lisesinde de sınıf geçme sistemi yoktur. Kredili sistem vardır. Açık Öğretim lisesi 192 kredi ile mezun eder. Bir yılda 3 dönem sınav açılır. Sınavlar merkezi sistem ile yapılır. Açık öğretim lisesine kayıt olurken, örgün eğitimde hangi sınıftan ayrıldıysanız onun karşılığı olan krediler verilir. Açık öğretim lisesinde yüz yüze eğitim yoktur.

Açık öğretim lisesinden özel akşam lisesine geçişlerde kredinizin karşılığı olan sınıflara kayıt olursunuz.

Açık öğretim lisesi öğrencileri toplu taşıma indirimli ücretlerinden yararlanamaz.

Özel Akşam Liselerinden Açık Öğretim Liselerine Geçiş

Özel akşam liselerinde sözleşmeler genellikle 1 yıllık yapıldığı için, öğrenci eğer isterse okulların sezon sonu kapanması ile birlikte naklini Açık öğretim liselerine alabilir.

Özel akşam lisesinde hangi sınıfta ise, açık liseye kayıt olurken,  onun karşılığı olan kredi verilir.

Akşam Liseleri Yönetmeliğini okumak için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Liseleri Yönetmeliği için buraya tıklayınız.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği için buraya tıklayınız.

Örgün Eğitimden Akşam Lisesine Geçiş

Bir öğrenci 8 yıllık ilköğretimini tamamlayarak  mezun olduktan sonra direk akşam lisesine kayıt olamaz. Bu öğrenci ya örgün eğitim veren liselere, (özel liseler, devlet liseleri, askeri liseler) ya da Açık öğretim Liselerine kayıt olabilirler.

Örgün Eğitim ve öğretim veren liselere giden ve 1 yıl sınıfta kalan öğrenci yine akşam lisesine kayıt olamaz. Bu öğrencide ancak açık liseye kayıt olacak. En az bir dönem sınava girecek. Sonra akşam liselerine kayıt olabilir.
Örgün eğitimde okuyan bir öğrenci ancak 2 yıl üst üste sınıfta kalarak örgün eğitim hakkını kaybeder ve Akşam Lisesine gidebilir. Ancak öğrenci örgün eğitimde okurken üst üste 2 yıl sınıfta kalmamış ise, örgün eğitim hakkını kaybetmemiş ise ama yaş olarak 18 den gün almışise Akşam Lisesine sorunsuz gidebilir.
Örnek: Öğrenci örgün eğitim de 3. Sınıfta ve 18 yaşından gün almış. Bu öğrenci nakil yolu ile hiçbir şart aranmaksızın akşam lisesine geçiş yapabilir.
Örgün eğitimden akşam liselerine geçişte, öğrenci tasdikname ile değil e-okul üzerinden atılan nakil ile akşam liselerine geçiş yapabilir.

Güvenilir, Deneyimli, Garantili Akşam Lisesi

Özel Akşam Liselerinin, ders saatlerinin farklı olması dışın da örgün eğitim ve öğretim veren Liselerden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Örgün eğitim, düzenli bir biçimde yapılan, öğrencilerin belirlenen zaman ve mekanlar da derslere katılmasının gerektiği eğitim türüdür. Örgün öğretim açık öğretimden, derslerin verilmesi ve katılma zorunluluğu ile ayrılır. Örgün eğitimin yapıldığı yerler okul nitelikleri taşır. Örgün eğitim, formel eğitimdir, düzenli ve genel amaçlıdır. Profesyonel eğitim hizmetidir.

 

Örgün eğitim: okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarını kapsar.

Özel Akşam Liseleri de düzenli bir biçimde yapılan, öğrencilerin belirlenen zaman ve mekanlar da derslere katıldıkları için gündüz eğitim veren örgün eğitimden saatleri dışında farklılıkları söz konusu değildir.

Akşam liselerinde dersler okullara göre farklılık gösterse de genellikle saat 17:00-18:00 gibi saatlerde başlar.

Akşam Lisesi öğrencileri genellikle Meb. Açık öğretim liselerinden geçiş yapmaktadır.

Çünkü Meb.Açık öğretim liselerinde meslek dersleri hariç yüz yüze eğitim yoktur.

Öğrenci kişisel becerisi ile öğrenip, merkezi olarak yapılan sınavlara katılıp, Açık 

öğretim liselerinde 192 kredi, mesleki açık öğretim liselerinde 242 kredi alarak mezun olmak zorundadırlar. Buda uzun yıllar sürmektedir.

 

Oysa akşam lisesi öğrencileri yüz yüze ders gördükleri ve takıldıkları konuda öğretmenlerinden yardım aldıkları için sıfırdan başlayan bir lise öğrencisi 4. Yılın sonunda Lise mezunu olur.

Öğrenciler tarafından en çok sorulan bazı sorular ve cevapları.

Akşam Liseleri Kaç Y

ıl  Sürer: Akşam Liseleri 4 yıldır.

Akşam Lisesi Diplomasının Geçerliliği: Özel Akşam Liseleri diplomasının diğer tüm özel yada devlet liselerinin verdiği diplomalar ile hiçbir farkı yoktur.

Akşam Liselerinden mezun olan öğrenciler üniversiteye gidebilir mi?

Özel Akşam Liselerinden mezun olan öğrenciler yurt içi ve yurt dışı üniversitelere kayıt olabilir, kamu kurumlarının personel alımı için açtıkları tüm sınavlara katılabilirler.

Özel Akşam Lisesi öğrencileri askerliklerini tecil ettire bilir mi?

Özel Akşam Lisesi öğrencileri Askerlik şubelerine öğrenciliklerini kanıtladıkları sürece askerliklerini tecil ettirebilirler.

On yıl Önce Liseye ara verdim. Kaldığım sınıftan devam edebilirmiyim.?

Yaşınız kaç olursa olsun, Lise eğitimine kaç yıl ara verdiyseniz verin. Eğer elinizde ayrıldığınız liseden aldığınız bir tasdikname var ise kaldığınız sınıftan devam edebilirsiniz.

Özel Akşam Liselerinde Yaş Sınırı Var mı.?

Özel Akşam Liselerinde yaş sınırlaması yoktur.

Açık öğretim lisesinden akşam lisesine geçiş yapabilirmiyim.?

Açık öğretim liselerinden akşam liselerine kredinizin karşılığı olan sınıflara geçiş yapabilirsiniz.

Özel Akşam Lisesine kayıt olurken nelere dikkat etmeliyiz.

Özel Akşam Liseleri M.E.B Akşam Liseleri yönetmeliğine göre açılan okullardır.

Yönetmeliğe uymayan okullara kayıt olmak risklidir.

Okulların fiziki şartları yönetmeliğe uygun olmalıdır.

Her okul kontenjanı kadar öğrenci almalıdır.

Eğer okul yeni açılıyorsa, açılış ruhsatını mutlaka almış olmalıdır.

Seçim yaparken Güvenilir, deneyimli, kadrosu düzgün, ulaşımı kolay Akşam Liselerini tercih etmek öğrencilerin menfaatı icabıdır.